y?kleniyor

OTDR Testi

Fiber Optik Test/Ölçüm

10.10.2016

Fiber optik kablolar çekilip fiber optik sonlandırma işlemleri tamamlandıktan sonra test işlemleri gerçekleştirilir.Her fiber optik hat süreklilik için testte ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaçlar noktadan noktaya kayıplar için ve bakım, işletme için önemlidir. Uzun mesafe ara fiber optik sonlandırma ile eklenmiş fiber optik kablolar imalat sonrasında hattın verimliliği için test edilmesi gereklidir ki bu test hattın sağlamlık kontrolleri için tek olması zorunlu testlerden birisidir. Yapılan bu test OTDR ( Optical Time Domain Reflectometer ) cihazı ile yapılır ve çeşitli türleri ve özelliklerine göre bu cihazlar farklılık göstermektedir.

OTDR ( Optical Time Domain Reflectometer )

Diğer yapılan bir test türü de noktadan noktaya güç testidir. Bu test Power Metre cihazı ile yapılır. Bu testin amacı uçtan uca fiber hat üzerinde geçen sinyalin hat sonundaki seviyesini ölçmektir.

Fiber Optik Power Metre

Diğer bir fiber optik test ve ölçüm cihazı da Visual Fault Locator denilen cihazla yapılan test işlemidir. Bu işlemde cihaz gözle görünür bir ışın yayar ve bu ışın fiber optik kablo içerisinden geçerken core üzerinde herhangi bir baskı, bükülme yada kırıklarda ışın bu noktadan dışarıya sızar bu şekilde kablonun kısa mesafelerde yada dar alanlarda arıza tespiti amacıyla kullanılır. Bu cihaz ile fiber optik test nasıl yapılacağı ilerleyen makalelerde açıklanacaktır.

Fiber Optik Visual Fault Locator

Fiber optik kabloların test edilmesi için  yukarıda kısa açıklamaları yaptığımız birkaç tip özel cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır ilerleyen zamanlarda bu cihazları ve test aşamalarını inceleyerek fiber optik hatların ve fiber optik ağ ( network ) yapılarının özelliklerini detaylandıracağız

 1528 kez okundu

Diğer Başlıklar

Fiber Optik Test/Ölçüm

Hizmet ve Çözümlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Bize Ulaşabilirsiniz